Kluby Piłkarskie

pagebg

Najstarsze polskie kluby

Najstarsze polskie kluby

We Lwowie w połowie 1903 r. powstały dwa kluby – Lwowski Klub Piłki Nożnej Sława oraz Lechia Lwów. Zebrania założycielskie dzieliło zaledwie kilkanaście dni różnicy.

Poprzedziło je powstanie Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w 1867 r. Jego celem było podtrzymywanie i rozwijanie świadomości narodowej oraz podnoszenie sprawności fizycznej polskiej młodzieży. Pierwszy mecz piłki nożnej odbył się we Lwowie podczas II Zlotu Sokołów. Lwowiacy grali z klubem krakowskim, wygrywając 1:0, mecz trwał zaledwie sześć minut, ponieważ piłkarze musieli ustąpić gimnastykom.

Pierwszą piłkę z prawdziwego zdarzenia do Polski przywiózł z Anglii w 1891 r. Edmund Cenara.

Przez długi czas uważano, że najstarszym klubem piłkarskim założonym na ziemiach polskich (Lwów został oddzielony od Polski podczas ustaleń konferencji w Jałcie), był Lwowski Klub Piłki Nożnej Sława. Założyli go uczniowie I Realnej Szkoły we Lwowie, po dokładnych badaniach ustalono jednak, że najstarsza jest Lechia Lwów. Oba kluby powstały w sierpniu 1903 r., tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Lechia nie należała do najpopularniejszych klubów, w oficjalnych rozgrywkach zadebiutowała dopiero w 1921 r. Przed tą data grała jedynie towarzysko z innymi drużynami z Galicji (w skład której wchodził także Kraków), a przed uzyskaniem niepodległości w 1918 r. także z drużynami byłego zaboru austriackiego.

Po starcie w lwowskiej klasie A, Lechia dążyła do awansu do I Ligi, blisko była w 1929 r. gdy po pokonaniu Polonii Przemyśl i 9 Pułku Artylerii Siedlce, na drodze stanęła jej tylko drużyna ŁTSG Łódź. Dopiero w 1930 r. po pokonaniu Unii Lublin i Sokoła Równe, i wygraniu turnieju branżowego Lechia po raz pierwszy awansowała do I Ligii (zwanej wówczas ekstraklasą).

Nie utrzymała się tam dłużej niż 1 sezon, uzyskała zaledwie 11 punktów i w następnym roku znów grała w klasie A, potem nigdy nie powróciła do czołówki. Najlepszym piłkarzem jaki grał w Lechii był niewątpliwie Ryszard Koncewicz, późniejszy selekcjoner reprezentacji polskiej.

Klub zamknięto w 1939 r., po wojnie granice Polski przesunęły się daleko na zachód i Lwów znalazł się w granicach ZSRR. Nie było warunków do reaktywowania drużyny.

Po 1945 r. wielu mieszkańców Lwowa przesiedlono do Gdańska, utworzono tam klub piłkarski Baltia, zmieniony na Lechię.


Tagi: , , , , , , , , ,